3 октября 2022 г. – Православный Церковный календарь

3 октября 2022 г.

Седмица 17-я по Пятидесятнице. Глас седьмый.

Житье

Вмч. Евстафия Плакиды, жены его Феопистии и чад их Агапия и Феописта (ок. 118). Мчч. и испп. Михаила, кн. Черниговского, и боярина его Феодора, чудотворцев (1245). Новосщмч. Анатолия, архиеп. Иркутского (1925).

Чтение дня

  • Ефесянам 1:22-2:3
  • Луки 3:19-22

Тропари

Вмч. Евстафия Плакиды, жены его Феопистии и чад их Агапия и Феописта. Тропарь мучеников, глас 4. Му́ченицы Твои́, Го́споди,/ во страда́ниих свои́х венцы́ прия́ша нетле́нныя от Тебе́, Бо́га на́шего:/ иму́ще бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́ша,/ сокруши́ша и де́монов немощны́я де́рзости./ Тех моли́твами/ спаси́ ду́ши на́ша.
Кондак, глас 2. Стра́сти Христо́вы я́ве подража́в,/ и Сего́ испи́в усе́рдно ча́шу,/ о́бщник, Евста́фие, и сла́вы снасле́дник был еси́,/ от Сама́го всех Бо́га/ прие́мля с высоты́/ боже́ственное оставле́ние.
Мчч. и испп. Михаила и Феодора. Тропарь, глас 4. Жизнь ва́шу му́ченически соверши́вше,/ испове́дания венцы́ украси́вшеся, к Небе́сным востеко́сте,/ Михаи́ле прему́дре с до́блим Фео́дором,/ моли́те Христа́ Бо́га, сохрани́ти оте́чество ва́ше,/ град же и лю́ди,/ по вели́цей Его́ ми́лости.
Ин тропарь, глас 3. Блаже́ннии апо́столом равноче́стнии,/ прия́ли есте́ вене́ц от Христа́,/ зане́же того́ досто́йни,/ Михаи́ле богому́дре и Фео́доре ди́вне,/ мир ми́рови испроси́те,/ и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.
Кондак, глас 8. Ца́рство земно́е в ничто́же вмени́в,/ сла́ву я́ко преходя́щую оста́вил еси́,/ самозва́н прише́д к подвиго́м,/ Тро́ицу пропове́дал еси́ пред нечести́вым мучи́телем,/ страстоте́рпче Михаи́ле, с до́блим Фео́дором,/ Царю́ сил предстоя́ще,/ моли́те без вре́да сохрани́ти Оте́чество ва́ше, град же и лю́ди,/ да вас непреста́нно почита́ем.
Ин кондак, глас 2. Ве́рою укре́пльшеся, святи́и, муче́ния претерпе́сте/ и кровьми́ свои́ми погаси́сте пла́мень сопроти́вных безбо́жия,/ Христа́ же испове́дасте, с Отце́м и Ду́хом,/ Михаи́ле и Фео́доре, Его́ моли́те за всех нас.
Ин кондак, глас 2. Вы́шних и́щуще, ни́жняя оста́вил есте́,/ колесни́цу на Небеса́ кровь свою́ сотвори́ли есте́,/ тем собесе́дницы первому́чеником бы́сте, Михаи́ле и Фео́доре,/ с ни́ми же Христа́ Бо́га моля́ще непреста́нно за вся ны.
Ин кондак, глас 3: Я́ко свети́ла, в Руси́ возсия́вше,/ муче́ния луча́ми сла́вными отрази́сте,/ страстоте́рпцы сла́внии, Михаи́ле и Фео́доре,/ тем вопия́сте:/ ничто́же нас отлучи́т от любве́ Христо́вы.
Прп. и блгв. кн. Олега Брянского. Тропарь, глас 8. От ю́ности возлюби́в Христа́ всем се́рдцем, преподо́бне/ сла́ву земну́ю, я́ко преходя́щу, оста́вил еси́,/ и, ца́рство земно́е в ничто́же вмени́в,/ ли́ку и́нок ра́достно приче́лся еси́,/ и труды́ мно́гими град Брянск, а́ки со́лнце пресве́тло, озари́л еси́:/ тем, быв Тро́ицы украше́ние,/ моли́, кня́же Оле́же, Христа́ Бо́га, спасти́ся душа́м на́шим.
Кондак, глас 4. Уподо́бился еси́ плодоно́сней ле́торасли/ от ко́рене честна́го,/ Оле́же благоро́дне,/ и́стину возлюби́в и нетле́нный Христо́в живо́т./ Те́мже моли́твою, бде́нием и поще́нием/ свети́льник вели́кий быв твои́м ученико́м,/ просвети́, блаже́нне, оте́чество твое́ и спаси́ ду́ши на́ша.
Посты и праздники
Апрель 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5